23 września 2021

Czy webinary radiologiczne to dobry pomysł?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują że webinary zostaną z nami na dobre. W wielu miejscach już zastąpiły klasyczne wykłady w wielkich salach. Jaki był ich sposób na sukces? Dlaczego wygrały z wykładami pojedynek o naszą uwagę i czas? Zapraszamy do lektury!

Słowo webinar to twór powstały ze zbitki dwóch słów – Web (sieć, internet) i seminarium (zajęcia szkoleniowe poszerzające wiedzę w danym temacie) – i oznacza spotkanie szkoleniowe, czy naukowe odbywające się online. 

Oszczędzasz czas na dojazd

Przypomnij sobie ile czasu musiałeś/aś zainwestować by dojechać na interesujące Cię zajęcia/ szkolenie/ kurs odbywające się w formie stacjonarnego wykładu czy seminarium… a teraz przypomnij sobie ile czasu zabrało Ci zebranie się na te same zajęcia prowadzone online. Różnica jest kolosalna prawda? 

Jeszcze nie tak dawno temu, gdy zaostrzał się stan pandemii, w Polsce i na świecie eksperci od nauczania i edukacji zachodzili w głowę czy nauczanie zdalne przyniesie dobre rezultaty i sprawdzi się w codziennym zdobywaniu wiedzy. Dziś wiemy, że ta metoda daje wiele korzyści zarówno zdobywającym wiedzę, jak i nauczającym – już nie musisz pokonywać trasy np. Poznań – Warszawa by wygłosić wykład lub wziąć udział w interesującym Cię wydarzeniu.

W zajęciach możesz uczestniczyć z każdego miejsca w świecie

Zamknij oczy i wyobraź sobie – plażę, słońce delikatnie przechodzi pomiędzy liśćmi palmy, leżak, a na nim Ty zrelaksowany/a… bierzesz udział interesującym kursie/ wykładzie/ szkoleniu. Nie możliwe? 

Dzięki webinarom i kursom online wszystko stało się możliwe! Nie ogranicza Nas już miejsce, a niewygodne krzesło sali wykładowej możemy zamienić na nasz ulubiony, domowy fotel lub leżak wakacyjnych destynacji. Pamiętaj tylko o stabilnym połączeniu internetowym 😉

Masz stały kontakt z prowadzącym/ wykładowcą

Prezentacje audio i wideo pozwalają na stały kontakt z prowadzącym. W każdej chwili możesz zadać pytanie lub poprosić o rozszerzenie omawianego zagadnienia pisząc do prelegenta na czacie, wysyłając maila na załączony adres lub poprzez specjalnie stworzony formularz w sekcji Q&A. Dzięki webinarom Twoim prowadzącym – ekspertem w swojej dziedzinie – może być człowiek nie tylko z innego miasta, kraju czy nawet  z innego kontynentu!  Webinary znacząco ułatwiły dostęp do wykładów i szkoleń wielu wybitnych specjalistów pokonując barierę kilometrów, która przez długi czas była nie do przeskoczenia.

Masz gotowy materiał do powtórki-czyli zobacz jeszcze raz!

Miałeś/aś kiedyś tak, że robiąc notatki z interesującego Cię wykładu, prowadzący mówił tak szybko i zwinnie zmieniał przeźrocza prezentacji nie pozwalając Ci skutecznie notować, a wiedza zapisana na kartce notatnika kończyła się w połowie zdania? Znamy to bardzo dobrze! Webinary czesto mają opcje powrotu do odsłuchanych treści, a z wielu z nich możesz korzystać w formie subskrybcji podobnej do serwisów z filmami online – odtworzyć jeszcze raz w dogodnym czasie, zatrzymać by dokończyć notatkę, przyspieszyć lub zwolnić tempo odsłuchiwanego materiału, przewinąć do interesującego Cię momentu. Brzmi jak sposób na naukę dla wybranych? Jest dostępny dla każdego na wyciągnięcie ręki, a raczej klawiatury 😉 

Webinary stanowią także świetną alternatywę dla zapominalskich, którzy byli zapisali na webinar, ale spóźnili się lub przegapili go na żywo. Prowadzący często też udostępniają opcję nagrywania spotkania do późniejszego użytku uczestników podczas powtarzania materiału i dalszej samodzielnej nauki.

Otrzymujesz dostęp do materiałów dodatkowych

Prowadzący wiedzą, że omawianego przez nich tematu nie raz nie da się przedstawić podczas 40 – 60 minutowego webinaru, dlatego na swoją skrzynkę możesz dostać od nich materiały dodatkowe, wskazówki czy artykuły pozwalające poszerzyć prezentowane zagadnienie w wybranej przez Ciebie chwili, bez przymusu i na Twoich zasadach. To Ty decydujesz czy będą one dla Ciebie przydatne i czy z nich skorzystasz. 

Wiele serwisów prowadzących webinary online uruchamia też newslettery, oferuje ciekawe zniżki czy bonusowe materiały dla swoich stałych odbiorców – subskrybując interesujące Cię kanały masz pewność, że nic nie ucieknie Twojej uwadze, a o nowościach dowiesz się jako pierwszy! 

Jesteś wolny!

Wolność i czas to wyznaczniki luksusu XXI wieku. Szczególnie odczuliśmy to podczas trwającej i wciąż nie dającej nam o sobie zapomnieć pandemii Covid-19. Jesteśmy zmęczeni ciągłymi restrykcjami, ograniczeniami, wymaganym dostosowaniem się do narzucanych zasad. 

Korzystając z webinarów jesteś wolny – to stwierdzenie idealnie podsumowuje wszystkie dotychczas przytoczone argumenty – nic Cię nie ogranicza by poszerzać horyzonty i zdobywać wiedzę… no może tylko dobry internet;) 

To tylko kilka z argumentów działających na korzyść webinarów i przechylających szale zwycięstwa w walce webinary vs wykłady toczonej w obecnych czasach. Na pewno sam/ sama bez problemu znajdziesz jeszcze kilka własnych przykładów korzystnych argumentów dlaczego warto korzystać z webinarów (w wolnym czasie to może być dobre ćwiczenie kreatywne ;)). Warto korzystać z udogodnień i dobrodziejstw jakie roztacza przed nami technika. 

Czy to oznacza że klasyczne wykłady przejdą do lamusa? Nie koniecznie, ale już znacząco zmieniły swój charakter. Wiele uczelni zdecydowało się na przeprowadzanie wykładów i części zajęć w formie online, co znacząco usprawnia układanie planu i eliminuje problem lokalowy przy zwiększającej się liczbie studentów, nie zapominając o wygodzie płynącej dla obu stron siedzącej przed ekranem.

Powodzenia w nowym roku akademickim! Do zobaczenia na webinarach!

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź nasz kanał na YouTubie


Rozwijamy Radiologię Polską również poprzez kanał na YouTube. W ciągu roku akademickiego 2021/2022 będziemy wprowadzać pierwsze darmowe filmy o treści radiologicznej dostępne dla wszystkich. Program rozwijany będzie we współpracy kanałem "Z powołania."

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube